Nasza wirtualna czytelnia

Frezarka kosmetyczna - którą wybrać?

Frezarka kosmetyczna jest narzędziem niezbędnym przy stylizacji paznokci oraz przy wykonywaniu zabiegów manicure i pedicure. Na rynku jest wiele frezarek. Producenci prześcigają się w zakresie oferowanych zakresów parametrów roboczych. Na co zwracamy uwagę kupując frezarkę? Zwykle na cenę i prędkość obrotową wrzeciona. Zwykle istotne jest dla kupujących aby frezarka była możliwie tania i zapewniała wyższą prędkość obrotową. Oczywiście zakup urządzenia nie może nas zrujnować jednak musimy sobie zdawać sprawę, że jakość kosztuje. Tak więc wybór frezarki kosmetycznej jest kompromisem pomiędzy ceną a charakterystyką jej pracy. W niniejszym artykule przedstawię kilka aspektów na które należy zwrócić uwagę kupując taką maszynę.

Frezarka do manicure, pedicure i tipsów


Bezpieczeństwo

Każda frezarka na pierwszym miejscu powinna zapewniać bezpieczeństwo, w tym odpowiednia izolacja elektryczna zabezpieczająca przed porażeniem prądem. Frezarki zwykle posiadają zabezpieczenia mechaniczne nie pozwalające na włączenie silnika frezarki przy braku założonego narzędzia (frezu). Droższe frezarki wyposażone są dodatkowo w pochłaniacz pyłu co zabezpiecza stylistkę i klientkę przed skutkami wdychania pyłu powstającego w procesie frezowania. Każda frezarka dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej powinna posiadać odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa, co jest potwierdzone znakiem CE.

certyfikat CE frezarki


Cena urządzenia

PrzejdŸmy do ceny urządzenia. Ceny frezarek kosmetycznych wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zwykle do wykonywania podstawowych zabiegów wystarczy nam frezarka w cenie do tysiąca złotych. Oczywiście za wyższą cenę kupujemy lepsze parametry robocze, niezawodność, ergonomię i jakość pracy, większy zakres regulacji urządzenia oraz bezpieczeństwo pracy. Droższe frezarki są zwykle bardziej niezawodne. Dobra frezarka powinna mieć zapewnioną gwarancję dostawcy (min. 12 miesięcy).

Frezarka kosmetyczna


Komfort pracy

Bardzo istotne dla stylistek jest aby frezarka zapewniała komfort pracy i aby była łatwa w transporcie, co z kolei zależy od wymiarów urządzenia. Tak więc kupując frezarkę zwracajmy uwagę nie tylko na walory estetyczne urządzenia (kolor i kształt) ale też na jej wielkość i wagę (zwłaszcza, gdy stylistka wykonuje zabiegi u klienta). Głowica frezująca musi być poręczna i nie być zbyt ciężką aby nie męczyć dłoni stylistki ale również nie być zbyt lekką tak aby dobrze ”leżała w dłoni”. Optymalna waga głowicy to ok. 160g. Oczywiście głowica musi być ergonomiczna w kształcie aby niejako naturalnie leżała w dłoni i długa praca z urządzeniem nie męczyła stylistki. W przypadku frezarek "stacjonarnych" ułatwieniem jest możliwoœć obsługi urzšdzenia za pomocš pedała, co zapewnia nam większoœć dostępnych na rynku urządzeń.

Frezarka stylizacji paznokci i manicure


Charakterystyka pracy urządzenia

Jak już wspomniałem zwykle patrzymy na prędkość obrotową nie interesując się innymi wskaŸnikami. Tych wskaŸników jest kilka. Poniżej przybliżę je czytelnikom i pokażę jak należy je przeliczać w celu uzyskania interesujących informacji, co może być przydatne wówczas, gdy producent urządzenia nie podaje wszystkich jego parametrów.

Prędkość obrotowa
Prędkość obrotowa n to ilość obrotów wykonana przez narzędzie w jednostce czasu. Podaje się ją w obrotach na minutę [obr/min]. Możemy spotkać frezarki pozwalające na pracę z prędkością nawet 60000 obr/min. Nie jest najważniejszą rzeczą aby prędkość obrotowa była bardzo duża, a wręcz nie powinna przekraczać dopuszczalnych wartości w zależności od wykorzystanego narzędzia (frezu). Prędkość nie może być oczywiście zbyt niska aby narzędzie prawidłowo obrabiało powierzchnię paznokcia, aby zapewnić dobrą jakość powierzchni po obróbce. Zwykle optymalna prędkość obrotowa frezarki zawiera się w zakresie 20000 - 30000 [obr/min].

Moment obrotowy
Przy wykorzystaniu frezarki istotne jest aby zapewniała ona odpowiedni moment obrotowy M, czyli parametr będący odpowiednikiem siły w ruchu obrotowym. Im moment obrotowy jest większy tym większa jest siła z jaką oddziałuje narzędzie skrawające. Moment obrotowy to w skrócie siła (w niutonach) pomnożona przez ramię siły (w metrach) na którym ta siła działa. Tak więc jednostką momentu obrotowego jest niutonometr [Nm], a w praktyce jednostka 1000 razy mniejsza czyli miliniutonometr [mNm]. Przyjmuje się, że frezarka kosmetyczna powinna zapewnić moment obrotowy większy niż 3-5 mNm. Moment obrotowy jest większy przy mniejszych obrotach i odwrotnie ze wzrostem obrotów frezarki zmniejsza się nam moment obrotowy narzędzia.

Moc frezarki
Wrzeciono urządzenia zasilane jest silnikiem elektrycznym, który wykonuje określoną pracę w jednostce czasu, czyli innymi słowy rozwija pewną moc P. Moc pomijając niewielkie straty w urządzeniu jest przekazywana od silnika do narzędzia (frezu). Odpowiednia moc zapewnia rozwinięcie danego momentu przy danej prędkości obrotowej. Moc frezarki wynosi:

P [W] = (Mo [mNm] x n [obr/min]) / 9550

Przydatne obliczenia

Często producent frezarki nie podaje wartości momentu obrotowego, a jedynie informuje o mocy i prędkości obrotowej urządzenia. Możemy wówczas obliczyć wartość momentu z wykorzystaniem zależności:

Mo [mNm] = 9550 x (P [W] / n [obr/min])

Przykład
Z danych producenta frezarki mamy:
Power 35W, 20000 rpm

Obliczamy moment obrotowy:
M = 9550 x (35 / 20000) = 16 mNm

Jeśli urządzenie składa się z wydzielonego zasilacza i producent nie podaje mocy silnika frezarki, możemy w przybliżeniu wyznaczyć tę moc dysponując nominalnymi parametrami prostownika. Korzystamy wówczas z informacji o napięciu U prądu stałego DC, które jest podane w woltach [V] oraz maksymalnemu poborowi prądu I w miliamperach [mA].

P [W] = 0,001 x I [mA] x U [V]

Przykład
Z danych zasilacza mamy:
220V, 50/60Hz / DC 9V, 800 mA

Obliczamy moc:
N = 0,001 x 9 x 800 = 7,2 W

Mam nadzieję, że w niniejszym artykule przybliżyłem państwu nieco temat wyboru frezarki. W kolejnych artykułach przedstawimy zagadnienia doboru parametrów pracy frezarki oraz doboru narzędzi skrawających.

dr inż. Leszek Chybowski, Szczecin 21.03.2012 1)

Zobacz też:
Frezarki polecane przez ośrodek Kult Paznokcia
Frezarka JD-900 30000 obr/min
Frezarka Escort II 30000 obr/min
Frezarka Mini Nail Drill

Wróć na stronę główną naszej czytelni

1) Artykuł przygotowany specjalnie dla ośrodka szkoleniowego "Kult Paznokcia - Profesjonalna kosmetyka dłoni i stóp". Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione