Nasza wirtualna czytelnia

Dobór frezów i parametrów obróbki

Mamy frezarkę i narzędzia. Powstają pytania: które narzędzie wybrać, z jakiego materiału, do jakich aplikacji można wykorzystać daną końcówkę i z jaką prędkością obrotową należy stosować? Prawidłowe odpowiedzi na te pytania dadzą nam satysfakcję ze sprawnie wykonanej pracy oraz uchronią klientkę przed uszkodzeniami paznokci i skóry.

Końcówki robocze pracują sciernie więc mają tendencję do rozgrzewania się w wyniku tarcia. Ciepła wydziela się tym więcej im większe są obroty frezarki oraz im mocniej naciskamy narzędzie. Siła nacisku z jaką należy prowadzić narzędzie wymaga pewnego doświadczenia. Zaczynamy korzystać z urządzenia stosując na początku mniejszy nacisk.

Frezarka kosmetyczna i frezy


Dopuszczalna prędkość wrzeciona

Zbyt duże obroty i siła docisku może spowodować przepalenie płytki paznokciowej. Dobór prędkości obrotowej wrzeciona frezarki zależy od średnicy wykorzystywanego frezu. Im średnica narzędzia jest większa tym mniejsza jest dopuszczalna prędkość obrotowa. Na poniższym wykresie przedstawiono zakresy dopuszczalnych prędkości obrotowych w zależności od średnicy narzędzia. Oczywiście podane informacje są szacunkowe i mogą odbiegać w szczególnych przypadkach w zależności od materiału z jakiego wykonane jest nażędzie oraz twardości obrabianej powierzchni.
Dopuszczalne prędkości pracy frezarki

Frezy, kamienie, szczoteczki itp.

Oprócz frezów frezarka pozwala na wykorzystanie innych narzędzi, np.: wierteł (do kolczykowania paznokci), kamieni tarczowych (do kształtowania końca naturslnych i sztucznych paznokci), szczoteczki do czyszczenia oraz kapturki papierowe i filc do do końcowego wygładzania i polerowania płytki paznokcia. Wszystkie frezy oraz kamienie są wielokrotnego użytku. Narzędzia te należy poddawać sterlizacji. Tarcze filcowe i szczoteczki należy natomiast czyścić płynem dezynfekującym.

Ostrza diamentowe czy karbidowe?

Frezy ze względu na materiał spotyka się zwykle: z ostrzami karbidowymi (węgliki spiekane) z nacięciami pozwalającymi na usuwanie pyłu przez co zmniejsza się temperatura na powierzchni styku narzędzia z paznokciem oraz z ostrzami diamentowymi. Zarówno karbid jak i diament dobrze spełnią swoje zadania. Diament jest najtwardszym materiałem znanym człowiekowi. Karbid z kolei jest bardzo twardy a jednocześnie tańszy w produkcji od diamentu. Ostrza diamentowe mają większą żywotność.

Przeznaczenie poszczególnych frezów

Poniżej przedstawiono najczęściej stosowane frezy wraz z wyszczególnieniem podstawowych zastosowań. Oczywiście liczba możliwych do wykorzystania narzędzi jest znacznie większa. Zainteresowane osoby odsyłam na specjalistyczne szkolenie z zakresu wykorzystania frezarki w zabiegach stylizacji paznokci oraz manicure i pedicure.

Stożkowy frez diamentowy
Zastosowanie:
- do usuwania zrogowaciałej skóry, modzeli, nagniotków, odcisków;
- do skracania i kształtowania paznokci przy pedicure.

Frez diamentowy


Frez stożkowy karbidowy
Zastosowanie:
- usuwanie skórek przy wale paznokciowym;
- do opracowania żelu i akrylu.

Maksymalna średnica stożka D max= 5 mm

Frez karbidowy


Maksymalna średnica stożka D max = 3 mm

Frez karbidowy


Frez kulkowy karbidowy
Zastosowanie:
- do usuwania skórek przy wale paznokciowym;
- do usuwania zrogowaciałej skóry przy odcisku;
- do opracowywania wrastających paznokci;
- pomocny przy aplikacjach żelowych i akrylowych.

Frez kulkowy karbidowy


Walcowy (cylindryczny) frez karbidowy
Zastosowanie:
- skracanie i modelowanie powierzchni sztucznego paznokcia;
- pomocny przy aplikacjach akrylowych i żelowych;
- pomocny w kształtowaniu krzywej C;
- usuwanie żelu, akrylu i lakieru hybrydowego;
- ścienianie zrogowaciałych paznokci u stóp;

Frez cylindryczny karbidowy


Frez baryłkowy karbidowy
Zastosowanie: - usuwanie żelu, akrylu i lakieru hybrydowego;
- ścienianie zrogowaciałych paznokci u stóp.

Frez baryłkowy karbidowy


Mam nadzieję, że w niniejszym artykule przybliżyłem państwu nieco temat optymalnych parametrów pracy frezarki oraz doboru narzędzi skrawających.

dr inż. Leszek Chybowski, Szczecin 21.03.2012 1)

Zobacz też:
Frezarki polecane przez ośrodek Kult Paznokcia
Frezarka JD-900 30000 obr/min
Frezarka Escort II 30000 obr/min
Frezarka Mini Nail Drill

Wróć na stronę główną naszej czytelni

1) Artykuł przygotowany specjalnie dla ośrodka szkoleniowego "Kult Paznokcia - Profesjonalna kosmetyka dłoni i stóp". Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione