Nasza wirtualna czytelnia

Obgryzanie paznokci - wstydliwy problem

Obgryzanie paznokci to jeden z najczęściej spotykanych tzw. wstydliwych nawyków. Powszechnie istnieje opinia, że zwyczaj obgryzania paznokci cechuje ludzi nerwowych ale i takich, którzy mocno przeżywają własne niepowodzenia. Jest to nawyk, którego bardzo trudno jest się oduczyć. Paznokcie poddawane ciągle powtarzającym się uszkodzeniom mechanicznym oraz działaniu enzymów zawartych w ślinie stają się cienkie, łamliwe, rozdwajają się, przeszkadzają i "zahaczają o wszystko" wyzwalając potrzebę ciągłego ich obgryzania. Gdy jest to proces wieloletni, płytka paznokciowa stopniowo staje się mniejsza, a w skrajnych przypadkach całkowicie zanika. Opuszki palców stają się duże i wystają poza poziom płytki paznokciowej.

Aby w jakiś sposób zatuszować brzydki wygląd paznokcia, początkowo naklejano sztuczne paznokcie. Nie było to jednak dobre rozwiązanie, gdyż na niewielkiej powierzchni pozostałego naturalnego paznokcia sztuczna płytka nie chciała się utrzymać. Dopiero pojawienie się różnych metod przedłużania paznokci przyniosło prawdziwą rewolucję. Posiadając odpowiednią wiedzę oraz wprawę w nakładaniu produktów można poprawić wygląd paznokci. Oczywiście wymodelowanie uszkodzonych paznokci jest o wiele trudniejsze i bardziej pracochłonne niż tych, które miały ładny kształt.

Bardzo wiele osób boryka się z problemem obgryzionych paznokci. Osoby te wstydzą się swoich dłoni i już sama wizyta w naszym gabinecie należy do nie małych wyzwań dla tych osób. Praca z takim klientem wymaga od stylistki szczególnego zaangażowania. Trzeba uświadomić klienta, że jeśli chce wyprowadzić paznokcie z aktualnego stanu - praca nie skończy się na jednej wizycie i koniecznych będzie kilka spotkań.

Wygląd obgryzionych paznokci

U osób, które obgryzają paznokcie, płytka jest zdeformowana, pobruzdowana, posiada szereg wgłębień. Bardzo często równoległym problemem u tych osób jest nadmierny wzrost skórek. Jest to wywołane działaniem enzymów zawartych w ślinie, które pobudzają skórki do wzrostu. Często skórki narastają na prawie całą płytkę, która i tak jest krótka.

obgryzione paznokcie

Jak "wyprowadzić paznokcie" z takiego stanu?

Rekonstrukcja obgryzionych paznokci jest procesem długotrwałym i wymaga ogromnego zaangażowania zarówno ze strony klienta jak i samej manicurzystki. Nie wystarczy powiedzieć klientowi: "nie zjadaj paznokci", gdyż nie przyniesie to rezultatów. Osoby obgryzające paznokcie robią to zwykle nieświadomie w czasie stresogennych sytuacji. Istnieją różne metody oduczania obgryzania paznokci. Na płytkę paznokciową można nakładać preparaty, których cierpki smak ma zniechęcić do obgryzania paznokci (np. preparat "Bite No More" firmy SuperNail), można również zaklejać opuszki palców plastrami itp. Niestety powyższe metody nie dają pożądanego rezultatu. Ładnie wyglądające przedłużone paznokcie zdecydowanie pomogą pozbyć się wstydliwego nawyku obgryzania paznokci - nie tylko dla tego, że twardy żel czy akryl trudniej obgryzać ale również dla tego, że klient nie chce zniszczyć pięknych paznokci, których nie miał przez wiele lat (czynnik motywacyjny).

SuperNail Bite No More

Pierwsza wizyta w gabinecie manicure

Podczas pierwszej wizyty powinniśmy zająć się problemem szybko narastających skórek. Należy mechanicznie wyciąć skórki, które niejednokrotnie są wrażliwe na odsuwanie kopytkiem. Niejednokrotnie będą one krwawiły. Należy je dokładnie usunąć, możemy je dodatkowo zmiękczyć płynem zmiękczającym. Po wykonaniu tego zabiegu przystępujemy do pielęgnacji i odżywienia skórek. Skórki często są popękane, przesuszone, zadzierają się - możemy zastosować wówczas hot manicure (o zabiegu tym będę pisała w kolejnych artykułach). Na tym etapie poznaliśmy płytkę klienta - jest ona już odpowiednio przygotowana do dalszego postępowania. Na następną wizytę umawiamy się z klientką po trzech dniach.

Kolejne spotkania z manicurzystką

Na kolejnym spotkaniu z klientem nakładamy masę żelową bądź akrylową na płytkę paznokcia. Najczęściej stosowaną techniką pracy w przypadku paznokci obgryzionych jest technika za pomocą tipsa. Niestety trudno jest prawidłowo dopasować i przykleić tips do zdeformowanego paznokcia. Z mojego doświadczenia wynika, że tipsy często pękają na obgryzionych paznokciach ponieważ krzywa tipsa jest bardziej wypukła od naturalnego paznokcia. Bardziej polecaną techniką do odbudowy obgryzionych paznokci jest forma (szablon). Na formę możemy nałożyć żel UV lub akryl. Z doświadczenia mogę też doradzić, iż na takiej płytce żel jest bardziej "kapryśny" - często nie trzyma się na paznokciach. Jeśli będziemy mieć do czynienia z klientem, u którego na paznokciach nie trzyma się żel zaproponowałabym metodę akrylową.

Wykorzystując technikę formy (szablonu) tworzymy przedłużenie, które idealnie pasuje do kształtu paznokci, a klientka nie czuje nieprzyjemnego ściskania paznokcia. Technika ta ma dodatkową przewagę nad tipsem, taką że akryl lub żel UV jest położony na całą powierzchnię paznokcia. A jak wiemy o trwałości paznokci decyduje ilość położonej masy wiążącej. W sytuacji przypadkowego uderzenia paznokciem o jakiś przedmiot, prędzej odklei nam się tips od paznokcia niż oddzieli się od niego masa żelowa lub akrylowa. Jest to jedna z najtrudniejszych technik ale efekt wykonanego przedłużania wart jest włożonej pracy. Najważniejsza jest umiejętność wykonania tzw. "zaczepu", pod który podłożymy formę. Aby to wykonać nakładamy kryjący różowy żel 1-2 mm od skórek do końca paznokcia oraz 2 mm na skórę opuszka palca i utwardzamy przez 2 min. w lampie UV. Pod wystający poza wolny brzeg paznokcia żel podkładamy formę i przystępujemy do dalszego nakładania masy.

Po wykonaniu tego zabiegu paznokcie rosną bardzo szybko ponieważ organizm próbuje zregenerować zniszczoną płytkę. Nawet niewielki odrost powoduje prawie całkowite zrośnięcie żelu z paznokciem. Dlatego przez najbliższe 2-3 miesiące klient musi przygotować się na częstsze wizyty w naszym gabinecie. Pierwsza wizyta po zabiegu odbywa się po 7-10 dniach, następna po kolejnych 10 dniach, a kolejne wizyty sukcesywnie co 2 tygodnie. Jeśli klientka nie będzie pilnowała terminów to nie ma szans na wyprowadzenie obgryzionych paznokci z takiego stanu. Na trwałość wykonanego zabiegu wpływa również długość przedłużonej płytki paznokciowej. Obgryzionych paznokci nie powinno się przedłużać więcej niż 25% długości.

Przydatne produkty

Jeśli używasz tipsów warto zastosować tipsy Elation z małą kieszonką. Są one bardzo elastyczne (odporne na pęknięcia, dobrze współpracują z żelem lub akrylem). Warto stosować żel lub akryl kryjący tzw. kamuflaż, dzięki czemu można przykryć niedoskonałości naturalnego kształtu paznokcia i nadać paznokciowi prawidłowy wygląd. Jeśli stosujesz formy wykorzystuj szablony renomowanych firm (np. NSI, IBD) w celu uniknięciu problemów z podłożeniem formy (odklejanie się, niemożność podłożenia).

Tipsy Elation firmy NSI

Mam nadzieję, że przedstawione porady na temat "wyprowadzania obgryzionych paznokci" będą pomocne zarówno dla manicurzystek jak i naszych klientek.

Edyta Piotrowska, Szczecin 16.12.2010
(artykuł ukazał się serwisie linemed.pl - 21.01.2011)

Wróć na stronę główną naszej czytelni