Nasza wirtualna czytelnia

Jak dbać o nasze dłonie w zimie?

Zima jest okresem szczególnym, w którym nasze dłonie są narażone na działanie czynników atmosferycznych takich jak mróz, wiatr, śnieg i deszcz. Noszenie rękawiczek, co jest o tej porze roku niezbędne staje się przyczyną nadmiernego wysuszania naskórka. Nałożenie kremu nawilżającego, o którym i tak z reguły zapominamy nie poprawi kondycji naszej skóry. Warto wówczas sięgnąć po profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w salonach manicure. Zanim przystąpimy do wyboru zabiegu należy zastanowić się czy zależy nam na odnowie naturalnej płytki paznokcia, na pielęgnacji skóry dłoni czy może na obu tych zabiegach.

Pielęgnacja dłoni

Jeśli chcemy upiększyć dłonie i poprawić kondycję skóry proponuję skorzystanie z zabiegu parafinowego. Jeżeli nie posiadamy podgrzewacza do parafiny możemy zastosować zabieg parafinowy na zimno. Jeśli zaś zależy nam na poprawie kondycji paznokci powinniśmy zastosować zabieg manicure na ciepło (tzw. hot manicure).

Kąpiel parafinowa na dłonie

Parafina jest najskuteczniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym zarówno skóry dłoni jak i stóp. Stosujemy ją zawsze, kiedy skóra wymaga regeneracji i odżywienia. Do celów kosmetycznych wykorzystywana jest biała parafina do której dodawane są składniki takie jak witamina A i E, olej z pestek brzoskwiń, olejek lawendowy. Rozgrzewa się ją w specjalnym podgrzewaczu tzw. parafiniarce a następnie nakłada na powierzchnię dłoni (stóp). Po rozgrzaniu parafina ma ok. 40-50 st. C (podgrzewacze są wyposażone w termostaty, a więc dojdzie do nadmiernego podgrzania parafiny).

Zestaw do zabiegu parafinowego dla dłoni i stóp firmy Depileve

Działanie parafiny

Parafina działa leczniczo w chorobach stawów. Co prawda parafina zawiera małą ilość substancji odżywczych (witamina A i E), jednak główne jej działanie oparte jest na natłuszczaniu i nawilżaniu naskórka. Aby osiągnąć pożądane efekty ważne jest aby stosować odpowiednie preparaty bezpośrednio przed nałożeniem parafiny na skórę. W celu uzyskania skutecznego działania zabiegu warto zadbać o - należy przede wszystkim wykonać peeling odpowiedni do typu skóry. Peeling złuszczy nam martwy, zrogowaciały naskórek, a tym samym przygotuje nam skórę do dalszego odżywiania skórę dłoni.

Parafina kosmetyczna firmy Depileve

Znaczenie kolagenu

Najważniejszym preparatem stosowanym w tym zabiegu jest mleczko kolagenowe. Jak wiemy kolagen jest zasadniczym składnikiem skóry właściwej i tam następuje jego produkcja. Z wiekiem produkcja kolagenu staje się coraz wolniejsza, dlatego też dostajemy zmarszczek, a skóra wiotczeje. Zastosowanie kolagenu napina, naciąga skórę i wygładza drobne zmarszczki. Dodatkowo pod wpływem ciepła, które wyzwala parafina, kolagen przenika do głębszych partii skóry. Dopiero po nałożeniu kolagenu powinniśmy zanurzyć dłonie klienta 3-4 razy w roztopionej parafinie, po czym zakładamy na dłonie torebki ochronne i rękawice frote. Maskę trzymamy na dłoniach 20 minut. Po usunięciu parafiny, efekt jest natychmiastowy (już po pierwszym zabiegu).

Mleczko kolagenowe firmy Depileve

Jak często należy wykonywać zabiegi parafinowe?

Częstotliwość zabiegów jest zależna od stanu skóry i potrzeb klienta. W przypadku skóry bardzo zniszczonej, przesuszonej zaleca się stosowanie kuracji kompleksowej (zapraszamy klienta 2 razy w tygodniu przez okres 3 tygodni). Po zakończeniu kuracji dla podtrzymania uzyskanych rezultatów zaleca się stosowanie zabiegu parafinowego 1 raz na 3 tygodnie. W przypadku skóry normalnej, nie wymagającej dodatkowej regeneracji stosujemy zabiegi parafinowe 1 raz na 2 tygodnie.

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu parafinowego

Zabiegu parafinowego nie powinno się wykonywać u klientów cierpiących na choroby skóry i dłoni, zakażenia bakteryjne, stany zapalne, łuszczycę oraz mających otwarte rany i skłonność do pękania naczynek krwionośnych.

Zabieg parafinowy na zimno

Alternatywą dla parafiny na ciepło jest zabieg parafiny na zimno. Zaletą jego jest to, że możemy ten zabieg wykonać w domu. Jest to też dobre rozwiązanie dla manicurzystek, które wykonują usługi w domach swoich klientów i nie muszą z sobą wozić parafiniarki, a jednocześnie są w stanie skutecznie wykonać zabieg pielęgnacyjny. Parafina na zimno to bardzo skuteczna maska na dłonie. Ma konsystencję wazeliny i chociaż nie podgrzewamy jej ma ona właściwości rozgrzewające. Po nałożeniu wytwarza się efekt mini-sauny. Parafinę tę nakłada się na dłonie za pomocą specjalnego pędzelka. Po zaaplikowaniu zakładamy torebki ochronne i rękawice frote.

Parafina do stosowania na zimno firmy Depileve

Częstotliwość wykonywania tego zabiegu jest taka jak dla zabiegów parafinowych na ciepło (w zależności od potrzeb). Przeciwwskazania do stosowania parafiny na zimno są podobne jak dla zabiegów parafinowych na ciepło z tą różnicą, że można zastosować zabieg parafinowy na zimno u osób ze skłonnością do pękania naczynek krwionośnych.

Mam nadzieję, że przedstawione porady na temat pielęgnacji naszych dłoni zimą będą pomocne dla naszych czytelników.

Edyta Piotrowska, Szczecin 18.12.2010
(artykuł ukazał się serwisie w-spodnicy.pl - 22.02.2011)


Wróć na stronę główną naszej czytelni