Nasza wirtualna czytelnia

Manicure, pedicure, tipsy - jaki kurs wybrać?

Wiele osób, które interesuje tematyka kosmetyki paznokcia, pragnących poszerzyć swoją wiedzę staje przed dylematem jaki kurs wybrać aby poznać tajniki nowego zawodu stylisty paznokci. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele firm, które oferują szkolenia z zakresu manicure, pedicure oraz stylizacji paznokci. Wszystkie ośrodki szkoleniowe prześcigają się w tematyce proponowanych szkoleń, bogatych ofertach szkoleniowych oraz licznych promocjach dla uczestników kursów. Piękne strony internetowe dodatkowo przyciągają kursantów. A wszystko to realizowane jest aby zdobyć jak największą ilość kursantów. W tak licznej ofercie szkoleń "zwykły śmiertelnik doznaje prawdziwego zawrotu głowy".

Czy wszystkie ośrodki są równie dobre?

Nie jest łatwo wybrać kurs aby być z niego w pełni zadowolonym, wszak każdy ośrodek szkoleniowy prezentuje się w pierwszej chwili równie dobrze - każdy z nich obiecuje uczestnikom kursów wysoki poziom kształcenia i profesjonalnie wykwalifikowaną kadrę instruktorską. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szkoleń aby być zadowolonym i nie żałować wydanych pieniędzy i poświęconego czasu? Przecież płacimy za szkolenie niemałe sumy pieniężne, a w zamian oczekujemy rzetelnej wiedzy i solidnego zapoznania z nowym zawodem. Jednak nie zawsze po odbyciu szkolenia uzyskujemy to co obiecała nam dana placówka szkoleniowa. Jako wieloletnia instruktorka, pracownik zarówno prywatnej szkoły Akademia Zdrowia w Warszawie jak i państwowej placówki Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Warszawie postaram się Państwu pomóc w wyborze odpowiednich szkoleń.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoleń?

Po pierwsze musimy sobie uświadomić, iż praca stylistki paznokci nie polega tylko na tym, aby ładnie pomalować paznokcie czy też wykonać usługę nałożenia tipsów. Nowy zawód stylisty paznokci, którego zamierzamy się nauczyć wymaga od nas dużej wiedzy teoretycznej ale przede wszystkim praktycznej. Solidne przygotowanie teoretyczne (w tym poznanie budowy paznokcia) na pewno pozwoli na zapoznanie się z nowym zawodem. Wybierając określone szkolenie należy zadać sobie pytanie "czy zależy mi naprawdę na solidnym poznaniu nowej profesji czy tylko na pobieżnym zapoznaniu się z tym zawodem? Czy swoją przyszłość zawodową wiąże z paznokciami czy też potraktuję to tylko jako hobby?". W czasach, kiedy na każdej ulicy "powstaje nowy salon" trzeba być przede wszystkim profesjonalistą w swoim zawodzie.


Ile godzin trwa kurs?

W wyborze dobrego szkolenia radziłabym przyszłym kursantom aby w pierwszej kolejności zwrócili uwagę na liczbę godzin proponowaną w danym szkoleniu oraz na ilość uczestników szkolenia. Nie sposób jest się nauczyć prawidłowego piłowania paznokci, wycinania skórek czy też nakładania masy żelowej lub akrylowej w ciągu 15-20 godzin. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że aby nauczyć się elementarnego zagadnienia takiego jak wycinanie skórek potrzebujemy co najmniej 7h treningu na modelkach. Na wielu kursach odbywa się to w ten sposób, że kursanci "raz, a może dwa razy trzymają cążki w rękach" i uznaje się, iż nauczyli się oni prawidłowo wycinać skórki. Uważam, że nie powinno się przechodzić w toku szkolenia do kolejnego zagadnienia jeśli sztuka wycinania skórek nie zostanie w pełni opanowana. Państwa przyszłe klientki na pewno nie chciałyby wyjść z salonu z postrzępionymi skórkami. Poza tym manicurzystka będzie czuła się komfortowo jeśli wykona ten zabieg bezbłędnie.


Ile osób bierze udział w szkoleniu?

Drugi element na, który należy zwrócić uwagę to ilość osób na szkoleniu. Przypominam, że zawód manicurzystki to typowo rzemieślnicza profesja i nie nauczymy się prawidłowo tego zawodu w przypadku kursu z jednym instruktorem obsługującym 6-10 osobową grupę uczestników. Nawet międzynarodowej klasy specjalista nie jest w stanie w tak licznej grupie sprawdzić umiejętności kursanta i każdej osobie poświęć niezbędną do nauki zawodu ilość czasu. Oczywiście jest to tylko szkolenie i tak jak po kursie nauki jazdy nikt nie jest od razu zawodowym kierowcą, gdyż wymaga to dłuższej praktyki. Jednak należy pamiętać, że ważne są solidne podstawy, które później będziemy doskonalić podczas dalszej pracy zawodowej.


Czy cena jest wyznacznikiem jakości kursu?

Często też przy wyborze kursów chcemy zaoszczędzić i sugerujemy się ceną szkolenia. Jednak z reguły jest tak, że kończąc tańszy kurs musimy iść na kolejny kurs doszkalający, gdyż za mało się nauczyliśmy. Czyli de facto płacimy dwa razy za to samo szkolenie. Zdarza się że kursanci wybierają kurs na którym jest wszystko (tzw. "kursy complex") - zaczynając od manicure i pedicure a kończąc na stylizacji paznokci. Jest to błędne podejście (poza sytuacjami, w których kursant jest pewien swojego wyboru lub po prostu kurs jest opłacony przez pracodawcę). Na początek osobom, które nie są pewne czy to zawód dla nich i czy do tego się będą nadawać proponuję wybór szkolenia z manicure czyli kursu podstawowego, aby wprowadzić się w tajniki zawodu. Jeśli temat się spodoba i będziecie się Państwo "w tym dobrze czuć" można się dalej specjalizować. Inną kwestią przemawiającą przeciwko kursom kompleksowym jest fakt, że często okazuje się, iż przyszłe manicurzystki chcą mieć wyłącznie ścisłą specjalizację np. zajmować się tylko paznokciem naturalnym, tylko zabiegami pedicure bądź też wyłącznie stylizacją paznokci. Nie warto więc na początku "łapać się za wszystko", tylko w miarę opanowywania poszczególnych zagadnień stopniowo poszerzać swoje umiejętności.


Jakie są metody szkoleniowe placówki?

W dalszej kolejności przy wyborze placówki szkoleniowej należy zwrócić uwagę na jej tradycje - sprawdzić czy jest to ośrodek szkoleniowy z prawdziwego zdarzenia czy tylko gabinet manicure proponujący szkolenia. Należy sprawdzić czy zajęcia odbywają się na żywych modelkach czy też na sztucznych dłoniach przeznaczonych do nauki zawodu. Jeśli ćwiczymy modelkach (na różnych dłoniach) mamy do czynienia z różnymi typami i kształtami płytki paznokci, a więc więcej możemy się nauczyć.


Jakie materiały wykorzystujemy na szkoleniach?

Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane na zajęciach to często nie będą to produkty z tzw. "górnej półki", gdyż wiązałoby się to czasem z 2-3 krotnym zwiększeniem kosztu szkolenia. Z uwagi na duże wykorzystanie materiałów i kosmetyków do ciągłych prób podczas trwania szkolenia nie muszą to być produkty najwyższej klasy, jednak powinny być profesjonalne. Bardzo ważne jest jednak aby podstawowe narzędzia pracy manicurzystki takie jak cążki, cęgi, pędzelki itp. były dobrej jakości, gdyż "nawet specjalista nie jest w stanie usunąć skórek tępymi cążkami".


Sądzę, że przedstawiając powyższe wskazówki dotyczące wyboru kursu i ośrodka szkoleniowego ułatwiam Państwu wybór odpowiedniej placówki szkoleniowej.

Edyta Piotrowska, Szczecin 14.12.2010
(artykuł opublikowany w serwisie Cosmetina - 28.08.2011)

Wróć na stronę główną naszej czytelni