Nasza wirtualna czytelnia

Paznokcie żelowe czy akrylowe?

Zapuszczenie długich, pięknych i zadbanych paznokci jest bardzo pracochłonne ale do osiągnięcia. Ważne też jest aby zawsze przed pomalowaniem paznokci stosować lakiery podkładowe (bazowe), najlepiej w formie odżywki. Lakier podkładowy chroni nasz paznokieć głównie przed przebarwieniami, a ponadto powoduje, że lakier właściwy będzie nam się prawidłowo "rozprowadzał". Rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie zapuścić naturalnych paznokci jest nałożenie sztucznej masy akrylowej lub żelowej. Jeśli już zdecydujemy się na przedłużanie paznokci, stajemy przed dylematem: "którą metodę wybrać?".

Żel czy akryl?

Czym się kierować wybierając metodę przedłużania paznokci? Często zdarza się, że decydujemy się na żel, bo słyszałyśmy, "że jest lepszy" lub, "że akryl niszczy paznokcie". Aby rozwiać wątpliwości przy wyborze metody przedłużania przybliżę je obie. Postaram się jednocześnie obalić mity typu: "że akryl jest gorszy, ponieważ niszczy paznokcie", "że akryl powinien być odradzany do stosowania kobietom w ciąży" czy też, "że metoda żelowa jest zdrowsza dla paznokcia".


Dwie metody i dwie techniki

Wyróżniamy dwie podstawowe metody przedłużania paznokci: żelową i akrylową. Każda z tych metod posiada dwie techniki - można przedłużyć paznokieć akrylem na tipsie i akrylem na formie (szablonie) lub żelem na tipsie i żelem na formie (szablonie). W zależności od tego jakie mamy pierwotnie paznokcie stosujemy albo tips albo formę. Przy wyborze metody natomiast kierujemy się głównie tym jaką pracę wykonujemy, czyli jak bardzo "eksponujemy nasze dłonie".

Akryl i żel różnią się przede wszystkim twardością materiału masy. Akryl przyrównuje się do betonu, jest to bardzo twardy materiał, odporny na pęknięcia i złamania. Żel jest z kolei materiałem delikatniejszym i bardziej elastycznym ale jednocześnie bardziej podatnym na pęknięcia niż akryl.Naturalny paznokieć jako baza

Podstawą modelowania jest naturalny paznokieć. To on jest podłożem, na nim opiera się sztuczne tworzywo za pomocą którego zostaje przedłużony i / albo wzmocniony. Aby efekt pracy stylistki paznokci był trwały i przez długi czas paznokcie ładnie się prezentowały trzeba mieć podstawową wiedzę na temat naturalnych paznokci, gdyż jakość podłoża w dużym stopniu decyduje o trwałości modelowanych paznokci.

Jeśli naturalna płytka jest zaatakowana przez drobnoustroje chorobotwórcze, zdeformowana lub uszkodzona wówczas modelowanie staje się znacznie trudniejsze. Dzieje się tak dlatego, że podstawa jest zbyt słaba lub za miękka. Nie może być mowy o trwałej korekcji paznokcia bez zdrowej i mocnej płytki. Nie tylko z tego powodu utrzymanie stabilizacji i regeneracja naturalnego paznokcia jest najważniejszym zadaniem osoby zajmującej się kosmetyką paznokci. I choć efekt estetyczny w postaci przedłużenia i zdobień w naturalny sposób wysuwa się na pierwszy plan to nie może być osiągnięty kosztem naturalnego paznokcia.

Nierozważne i niewłaściwe postępowanie, które nadmiernie obciąża lub wręcz uszkadza paznokcie, powoduje, że warstwa modelująca gorzej się trzyma, a w najgorszym przypadku płytka paznokciowa nie jest w stanie niczego przyjąć i "odrzuca" każdą substancję, którą próbujemy nanieść na płytkę. Jednym z nadrzędnych celów każdej stylistki paznokci powinna być ochrona naturalnego paznokcia poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów tworzyw sztucznych (stosowanie produktów wysokiej jakości).

Agresywne piłowanie paznokci

Nie jest prawdą, że którakolwiek z tych metod bardziej niż druga przyczynia się do niszczenia naturalnego paznokcia. Przy prawidłowym nałożeniu masy przedłużanie nie ma wpływu na kondycję paznokcia, gdyż paznokieć jest zrogowaciałym wytworem skóry właściwej (jest martwy). Naturalna płytka przy przedłużaniu jest niszczona przede wszystkim przez niewłaściwe przygotowanie paznokcia do położenia masy lub nieprawidłowe ściąganie żelu czy akrylu. Pisząc o niewłaściwym przygotowaniu płytki paznokcia mam na myśli zbyt agresywne piłowanie paznokci.

Jeśli stylistka za bardzo spiłuje płytkę - ścieni paznokieć i spowoduje, że sztuczna masa będzie przenikała do głębszych warstw płytki paznokciowej, tych jeszcze niedostatecznie utwardzonych, a tym samym spowoduje osłabienie paznokcia. W takich przypadkach często po ściągnięciu masy płytka staje się cienka jak papierek - tak ścieniona płytka pęka i łamie się, a klientka jest przekonana, że to akryl lub żel przyczynił się do zniszczenia paznokcia i więcej się na taką usługę nie decyduje.

Nieprawidłowe usuwanie sztucznych paznokci

Inna przyczyna uszkodzenia płytki paznokciowej to nieodpowiednie ściąganie sztucznej masy. Często zdarza się, że klientka chce samodzielnie pozbyć się akrylu lub żelu poprzez spiłowanie. W momencie, kiedy dostrzega, że masa "nie chce zbyt łatwo odchodzić", próbuje usunąć masę poprzez podważanie i zdrapywanie. Masa, która bardzo mocno przywiera do paznokcia ściągana w ten sposób odrywa się wraz z płytką. Wobec powyższego należy podkreślić, że usługa ściągania paznokci powinna być wykonywana tylko i wyłącznie przez specjalistkę w gabinecie stylizacji paznokci.

Akryl jest polecany dla pań, które noszą bardzo długie paznokcie, ponieważ żel częściej niż akryl może "odchodzić" od płytki. Paniom, które więcej pracują swoimi dłońmi zaleca się przedłużanie metodą akrylową, z kolei osoby wykonujące dłońmi lżejsze prace powinny stosować metodę żelową, jako, że żel jest delikatniejszy.

Czy sztuczne paznokcie są szkodliwe dla zdrowia?

Fakty i mity - sztuczne paznokcie w czasie ciąży? Dotychczas żadne badania nie wykazały, że noszenie paznokci akrylowych przez kobiety w ciąży ma wpływ na płód. Metoda znana jest od dawna i dotychczas nie odnotowano żadnych związków między noszeniem sztucznych paznokci a zdrowiem noworodka.

Przy długotrwałym kontakcie z akrylem mogą pojawiać się wprawdzie reakcje alergiczne ale dotyczy to stylistek (narażone są one na kontakt z akrylem codziennie), a nie klientek salonów stylizacji paznokci. Reasumując można bez obawy zdrowie płodu nosić paznokcie zarówno akrylowe jak i żelowe w czasie ciąży. Czasami zdarza się, że niektórym klientkom po prostu w ciąży przeszkadza zapach akrylu i wtedy zmieniają metodę przedłużania na żelową.

Jako podsumowanie artykułu chciałabym jeszcze raz podkreślić, że zarówno żel jak i akryl ma taki sam wpływ na paznokieć.

Edyta Piotrowska, Szczecin 27.01.2011
(artykuł ukazał się serwisie w-spodnicy.pl - 25.02.2011)


Wróć na stronę główną naszej czytelni